Haber Arşivi

Kasım Kahraman’ın Başarısı

Çorum Gaz A.Ş. ve Volkswagen Ahlatcı Otomotiv çevrenin korunması ve egzoz gazlarının azaltılması konusunda başlatılan Ar-Ge çalışmaları kapsamında önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.


Çorum Gaz A.Ş. ve Volkswagen Ahlatcı Otomotiv işbirliğinde geliştirilen özel bir proje ile Volkswagen firmasına doğalgazlı araç siparişi verildi. Almanya’da üretilerek geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gönderildi. Yaklaşık bir aydır test sürüşlerinden geçen doğalgazlı araç her iki firmadan da tam not aldı.
Ciddi bir mühendislik projesinin ürünü olan doğalgazlı araç, yakıt tüketiminde büyük avantajlar sunuyor. Yakıt tüketiminde uzun yolda 7,1 kuruş, şehir içinde 9,3 kuruş olarak hesaplanan araç, müşterilerine yüzde 75 yakıt tasarrufu sağlıyor.
Doğalgazlı ticari araç için bugün tanıtım toplantısı düzenlendi. Volkswagen Ahlatcı Otomotiv’de düzenlenen toplantıya Ahlatcı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Çorum Gaz A.Ş. Genel Müdürü Kasım Kahraman, Volkswagen Ahlatcı Otomotiv Genel Müdürü Yağmur Ahlatcı, Gaz A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Haboğlu katıldı. Törende konuşan Volkswagen Ahlatcı Otomotiv Genel Müdürü Yağmur Ahlatcı, “Daha mavi, daha yeşil, tertemiz bir Çorum ve tertemiz bir Türkiye için inovasyon ve değişime katkı için, ülkemize ve milletimize katma değer sağlayacak hizmetlerin tümü için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi.
Ahlatcı, çevre konusunda en kutsal sorumluluk alanlarından biri aynı zamanda gelecek kuşaklara karşı yükümlülükleri olduğunu söyledi
Çorum Gaz A.Ş. Genel Müdürü Kasım Kahraman, yaşadığımız çevrenin gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras olduğunun altını çizerek, bu anlayış ile çevrenin korunması, hava kalitesinin iyileştirilmesi noktasında çalışmalara ara vermeden devam edeceklerini vurguladı.
Şirketin egzoz gazlarının azaltılması konusunda da önemli bir çalışma başlattığının altını çizen Kahraman, doğalgazın, araçlarda kullanımı konusunda grup şirketlerinden Volkswagen Ahlatcı Otomotiv ile görüşmelere ve müşterek çalışmalara başlandığını, şirkete özel doğalgaz yakıtlı Caddy siparişi verildiğini, özel olarak üretilen araç şirkete teslim edildiğini belirtti. Kahraman, aracın test sürüşlerinin tamamlandığını, araç filolarımızın tamamının doğal gazlı olması konusunda gerekli çalışmalara başlandığını bildirdi.
Çorum Gaz olarak 2004 yılında Çorum’un hava kalitesini iyileştirmek, şehirde yaşayan insanların havası daha temiz olan bir ortamda, daha sağlıklı, daha ekonomik olarak yaşamalarını temin etmek amacıyla çalışmalara başladıklarını belirterek Kahraman, Geride kalan 8 yıllık süreçte, şehrin en uç noktalarına kadar doğalgaz şebekesinin götürüldüğünü, doğalgaz kullanmak isteyen her müşterinin gaz arzı sağlanarak doğal gaz kullanıcısı olmasının sağlandığını belirtti.
Çorum’da yıllık 140 milyon metreküp doğalgaz tüketildiğini dile getiren Kahraman, bu miktar yaklaşık 200 bin ton kömürle eşdeğer olduğuna dikkat çekti.
Bu kömürün yakılması sonucu ortaya çıkan kül miktarı yaklaşık 40 ton olduğuna işaret eden Kahraman, “Yılda 20 tonluk, 15 bin kamyon şehir trafiğinde dolaşmamaktadır. Şirketimiz, Çorum’da hava kalitesinin iyileştirilebilmesi için her yıl farklı şekilde kampanyalar düzenlemekte, doğal gaz kullanımına geçiş hızlandırılmaktadır. Şehrimizde hava kalitesindeki iyileşme Çevre Orman Bakanlığının istatistiki verilerinde görüldüğü gibi, 2004 öncesinde ve günümüzde Çorumda nefes alan herkes tarafından çok net bir şekilde anlaşılmaktadır. Hava kalitesinin iyileştirilmesi konusunda yapılan çalışmalar yeterli midir diye sorulacak olursa, Şirketimiz tarafından yapılması gereken tüm çalışmaların yapıldığı söylenebilir. Ancak kış aylarında sabah 06.00 ve akşam 20.00 saatlerinde sokağa çıktığımızda hangi binaların şehrimizin havasını bozduğunu görmemiz mümkündür. Gazi ve İnönü Caddelerinde yani şehrin merkezindeki iş merkezlerinin önemli bir kısmında hala doğal gaz kullanımına geçiş temin edilememiştir. Doğal gazın tüm avantajlarına rağmen bazı binalarımızda mutfaklarında doğal gaz kullanılmasına karşılık, ısıtma sistemlerinde kömür kullanımı devam etmektedir” diye konuştu.
Çorum’da hava kalitesinin iyileştirilmesinin kentte yaşayan tüm insanların müşterek sorunu olduğuna vurgu yapan Kahraman, “Hiç kimse, ben hangi yakıtı kullanırsam kullanırım, kimseyi ilgilendirmez anlayışı içerinde bulunma hakkına sahip değildir. Şehrimizde kömür ve kül taşıyan yılda 15 bin kamyonun artık şehir trafiğine girmiyor, bu araçlardan kaynaklanan egzoz gazı artık şehrimizi etkilemiyor” ifadelerini kullandı.ÇORUM (İHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu